چگونه یک سیستم دوربین مدار بسته خوب انتخاب کنم؟

تصویر 360 درجه این دوربین را می توان به کمک ویژگی های نرم افزاری فوق العاده که بر روی اپلیکیشن اندروید و iOS برنامه وجود دارد به صورت یک تصویر واحد نیمکره یه چند تصویر مربعی مشاهده کرد. در متراژ های بالا نوع و قیمت کابل تاثیر خیلی زیادی بر قیمت کل سیستم خواهد داشت. با توجه به سیستم حفاظتی و ضد آب بودن بدنه (IP66) این دوربینها و شکل خاصشان این نوع دوربین مداربسته برای محیطهای بیرونی یا شرایط سخت آب و هوایی نیز مناسب هستند. دوربین مداربسته تحت شبکه برخلاف دوربین های آنالوگ که برای انتقالتصاویر به کابل ها نیاز دارند این اطلاعات را از طریق شیکه اینترنت جابجا می کنند دوربین تحت شبکه این قابلیت را دارد تا صدا ی دو طرفه را از طریق شبکه جابجا نمایند. این دوربینها که نام اصلیشان دوربینهای بادی body camera میباشد، دوربینهای مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است. معمولا تعدادی LED در اطراف لنز این دوربینها نصب شده و به وسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن میشوند. معمولا تعدادی led در اطراف لنز این دوربین ها نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند.

این دوربین ها معمولا بر روی سقف یا دیوار نصب می شوند . هایلوک را به نوعی می توان برند اقتصادی برند هایک ویزن دانست که این شرکت قصد دارد تا این برند را در سطح جهان گسترش دهد تا بازار خود را به نحو زیادی گسترش دهد . دوربینهای چرخشی یا Speed Dome و یا PTZ دوربینهای مداربسته ای گفته میشوند که قابلیت چرخش دوربین در جای خود به وسیله کنترلکننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از اینرو فرد میتواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستمهای مداربسته، دوربین را به هر جهت که میخواهد بچرخاند و در هر جا که میخواهد زوم کند. PTZ مخفف سه کلمه (Pan-Tilt-Zoom) است. از همین جهت است که NVR را نمونه پیشرفته DVR محسوب میکنند. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربینهای سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته میشود. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربینهای سقفی نیز درباره آنها بکار میرود. این دوربینها در واقع دوربینهای آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. تفاوت اصلی دوربینهای آنالوگ و IP در پورتهای این دوربینها مشخص میگردد.

بسته به محیط ساختمان و اهداف شما، کارشناس شرکت نصب دوربین مدار بسته مشخص میکند که نصب دوربینها در چه نقاطی الزامی است. توجه داشته باشید که برد دید در شب نوشته شده در کاتالوگ دوربینها به بالاترین برد پرتاب نور دوربین اشاره دارد و الزاما مشخص کننده برد مفید دید در شب دوربین نیست. توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین مدار بسته بولت به معنای امکان غوطهور کردن آن در آب نیست. دوربین مداربسته Bullet دوربینهایی با بدنه معمولا استوانهای شکل و عموما فلزی هستند.دوربین مداربسته بولت معمولا کاربرد بیرونی دارند. بدینصورت که عموما دوربینهای آنالوگ دارای پورت کواکسیال(Coaxial port) هستند و ارتباطات آنها به وسیله کابلهای کواکسیال (عموما RG-59) و سوکت BNC برقرار میگردد. اجزای تشکیلدهنده دوربینهای دیجیتال عبارتند از لنز، سنسور تصویر، پردازشگر تصویر، چیپ فشردهسازی و چیپ شبکه.ساختار سیستمی این دوربینها بدینگونه است که اگر قصد داشته باشید به صورت آنلاین و از طریق اینترنت محل مورد نظر خود را مشاهده کنید، میتوانید با تنظیم آدرس IP بر روی آنها، از طریق شبکه یا اینترنت، به صورت آنلاین تصاویر ارسال شده از دوربینهای مداربسته را دریافت کرده و مشاهده نمایید. بنابراین اطمینان از خرید دوربین مداربسته مناسب بسیار مهم است، زیرا بسته به مکان قرارگیری و کاربرد اصلی آن ها، باید دوربین مورد نیاز خود را پیدا کنید.

این اصطلاح میتواند در مورد طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار گیرد . دوربینهای بالت در کیفیتهای متفاوت در طرحهای مختلف به صورت شبکه و آنالوگ ساخته و به بازار عرضه میشوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. امکان ارسال همزمان تصویر، صدا و برق در بستر شبکه، یکی از بارزترین ویژگیهای دوربینهای IP است. از این دوربینها بیشتر در مواقعی استفاده میشود که نیاز است فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. این دوربینها بیشتر برای نصب در محیطهای داخلی و بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. از آنجا که سایر دوربینها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربینها بیشتر در جاهایی استفاده میشود که زوم یا فکوس مطلوب باشد. این دوربینها قابلیت نصب شدن بر روی سقف را نیز دارند. اگر در بین اعضای خانواده کودک یا سالمندی حضور داشته باشد، با نصب دوربین مدار بسته در منزل میتوان در همه حال از سلامتی آنها اطمینان حاصل کرد. استفاده از این دوربینها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. بدنه: بدنه دوربین، همان قاب اصلی و بیرونی آن است که با توجه به نوع کاربرد، در ابعاد و اندازه های گوناگون تولید می شود.