دوربین مداربسته چیست // نصب و راه اندازی انواع دوربین مداربسته

این در حالی است که دوربینهای تحت شبکه یا همان IP دارای پورت اترنت (Ethernet Port) بوده و برای برقراری ارتباطات بین آنها از کابلهای شبکه Twisted-pair و سوکت RJ-45 استفاده میشود. بدینصورت که عموما دوربینهای آنالوگ دارای پورت کواکسیال(Coaxial port) هستند و ارتباطات آنها به وسیله کابلهای کواکسیال (عموما RG-59) و سوکت BNC برقرار میگردد. این دوربینها معمولاً دارای بدنه دام (گنبدی) شکل و یک پایه، با توجه به شرایط نصب آن هستند. این دوربینها در واقع دوربینهای آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. دوربینهای بالت در کیفیتهای متفاوت در طرحهای مختلف به صورت شبکه و آنالوگ ساخته و به بازار عرضه میشوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. دوربین مداربسته لامپی در واقع ترکیبی از یک لامپ واقعی با یک دوربین مداربسته است، که معمولاً در بین منبع تغذیه و لامپ پنهان قرار میگیرد. در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود.

دوربین مداربسته HDCVI نوعی از دوربینهای مداربسته آنالوگ است که از نظر کیفیت تصویر، قیمت و اتصال کابلی و فواصل اتصال، نسبت به سایر تکنولوژیهای دوربین مداربسته آنالوگ در جایگاه بالاتری قرار دارد. بیشتر خریداران فکر میکنند که با خرید این نوع دوربین مدار بسته دیگر بطور کامل از کابل کشی راحت میشوند و میتوانند دوربین را در هر مکانی که دوست دارند نصب نمایند، اما این فکر اشتباه است زیرا حتی این نوع دوربین های مدار بسته نیز به کابلی برای تغذیه برقشان نیاز دارند،ممکن است بگویید از دوربین هایی با باطری استفاده میکنیم اما استفاده از باطری ریسک شما را بسیار افزایش میدهند. محل استفاده از این دوربین ها معمولا محیط های داخلی است و با یک پایه ساده نصب و راه اندازی می شوند. دستگاه ضبط نیز مانند دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارد که سازندگان سیستم های امنیتی متناسب با نوع دوربین ها از نظر تکنولوژی ساخت به طراحی و تولید آن ها اقدام کرده اند. به همین ترتیب تعداد کانال ها می تواند 8 ، 16 و 32 باشد. استفاده از این دوربینها تنها زمانی توصیه میشود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین به صورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

با توجه به سیستم حفاظتی و ضد آب بودن بدنه (IP66) این دوربینها و شکل خاصشان این نوع دوربین مداربسته برای محیطهای بیرونی یا شرایط سخت آب و هوایی نیز مناسب هستند. مثلاً اگر بارانی است باید دوربینی استفاده کنیم که در برابر آب دارای مقاومت مناسب باشد و یا اگر محل دارای نور آفتاب شدید است باید دوربینی انتخاب شود که بدنه آن در برابر تابش نور خورشید و گرما باشد و همچنین لنز آن در شرایط آفتابی بتواند تصویر خوبی به گیرنده تحویل دهد. توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین مدار بسته بولت به معنای امکان غوطهور کردن آن در آب نیست. زوم دیجیتال که با استفاده از نرمافزار عکس را بزرگنمایی میکنند که اغلب در اندازههای بزرگ موجب کاهش کیفیت تصاویر میشود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. چشم انسان به طور طبیعی این توانایی را دارد که در منابع نوری مختلف با محیط خودش را تطابق داده و بالانس نور سفید را تنظیم نماید. این دوربین نظارتی به صورت 24 ساعته در فرودگاه ها، بنادر دریایی و .. است.

این موضوع می تواند باعث اطمینان پرسنل یک مجموعه از تحت نظر بودن توسط مدیر خود شود و در نهایت منجر به دقت بیشتر در فعالیت های فردی شان گردد. با ما همراه باشید و مطالعه ی این مقاله را تا انتها برای دریافت پاسخ سوال های خود از دست ندهید. دوربین مداربسته را به دیوار پیچ کنید. دوربین مداربسته اسپیددام میتواند به چپ و راست بچرخد. از اینرو فرد میتواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستمهای مداربسته، دوربین را به هر جهت که میخواهد بچرخاند و در هر جا که میخواهد زوم کند. بزرگنمایی میتواند به صورت دستی و اتوماتیک انجام شود. این دوربین با قابلیت بزرگنمایی 30،23،20،12،10 برابر تولید شده است و هر چقدر که قابلیت بزرگنمایی بیشتر باشد، کیفیت زوم تصاویر بیشتر است. این دوربینها بیشتر برای نصب در محیطهای داخلی و بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. تفاوت دوربین دام و بولت در چیست؟